Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze okien trzyszybowych? Praktyczny poradnik


Okna trzyszybowe, lub inaczej dwukomorowe, są chętnie wybierane przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych, gdyż pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła. Oprócz samego pakietu szyb o niskim współczynniku przenikania ciepła, równie ważna jest wysoka klasa profili z których wykonane są okna oraz poprawność montażu. Aby połączyć wszystkie te elementy, należy wybrać sprawdzonego dostawcę, który może pochwalić się bogatym portfolio realizacji. Najlepiej znaleźć firmę położoną możliwie blisko – np. szukając dostawcy w województwie Zachodniopomorskim, warto szukać po konkretnej lokalizacji np. okna PCV Goleniów. Wybór lokalnego dostawcy zapewni szybki kontakt i solidny serwis.


Jeśli wybierasz okna trzyszybowe to warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:


1. Współczynnik przenikania ciepła


Okna są najtrudniejszą do zaizolowania termicznego powierzchnią elewacji. Producenci podają termoizolacyjność okien za pomocą współczynnika przenikania ciepła, oznaczanego literami K lub U. Określa on utratę ciepła w watach na metr kwadratowy powierzchni okna (W/m2). Im niższa jego wartość tym cieplejsze okna. Współcześnie stosuje się szyby zespolone o współczynniku przenikalności 1,1 K w oknach fasadowych i 1,3 K w oknach dachowych. Dla domów energooszczędnych współczynnik ten powinien być na poziomie przynajmniej 0,9 K, a w domach pasywnych jeszcze niższy, bo tylko 0,8 K. Jest to bardzo niska wartość, ale dla porównania, ściany budynku mogą osiągać współczynnik 0,23 K. Tak więc widać, że okna są głównym źródłem strat ciepła. 

Szyby w nowoczesnych oknach są montowane w formie zespolonej, lub inaczej w postaci pakietów. Zwykłe okna mają pakiety dwuszybowe, natomiast cieplejsze trzy lub nawet czteroszybowe. Szyby są łączone w pakiet w odległości 16 lub 20 mm za pomocą aluminiowej ramki dystansowej. Przestrzeń między taflami szkła jest wypełniona zamkniętym wewnątrz gazem szlachetnym, najczęściej argonem, kryptonem lub ksenonem, który znacznie obniża przepuszczalność ciepła oraz dodatkowo poprawia właściwości akustyczne.

Jednak sam współczynnik przenikalności pakietu szyb nie jest jedyną rzeczą, która decyduje o termoizolacyjności okien. Równie ważna jest rama okienna. W przypadku okien z PCV, izolację ramy stanowią umieszczone wewnątrz profilu komory powietrzne. Najwyższej klasy profile oznaczane są literami A oraz B i mają wewnątrz nawet 6 komór. Powietrze zawarte w oddzielonych od siebie zamkniętych przestrzeniach stanowi doskonałą izolację cieplną. Należy też zwrócić uwagę na liczbę uszczelek – wysokiej jakości okna są wyposażone w trzy niezależne uszczelki. Wartością opisującą sumaryczną termoizolacyjność całego okna jest współczynnik przenikalności standardowej kombinacji rama-skrzydło Uf, który zwykle ma wartość nieco wyższą, niż współczynnik samej szyby.


2. Materiał z jakiego wykonane są okna


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie z jakiego materiału okna są najlepsze. Stolarka drewniana ma oczywiste walory estetyczne, jednak aby była ciepła i trwała powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna klejonego, co z kolei przekłada się na wysoką cenę. Natomiast okna z PCV są chętnie wybierane, gdyż są tanie i szeroko dostępne, a w wersji okleinowanej są trudne do odróżnienia od drewnianych. Jednak aby miały odpowiednie walory estetyczne i użytkowe powinny pochodzić od sprawdzonego, doświadczonego dostawcy. Z kolei okna aluminiowe są uważane za najdroższe, jednak w przypadku dużych przeszkleń – np. panoramiczne okna tarasowe, witryny, czy ogrody zimowe – będą najodporniejsze i najtrwalsze, a zakup okien drewnianych lub plastikowych o równie wysokiej sztywności profili wcale nie musi być tańszy. Do takich zastosowań polecane są np. system MB 70, które znajdziesz w naszej ofercie okien. System ten dzięki przekładkom termicznym zapewnia wysoką termoizolacyjność okien aluminiowych. 

Oprócz samej ramy, integralną częścią całego systemu okiennego zapewniającego wysoki komfort termiczny, są dobrej jakości okucia oferujące np. funkcję mikro-wentylacji, która umożliwia rozszczelnienie okna przez zmniejszenie docisku, bez konieczności jego otwierania. Można również zainstalować nawiewniki – także z filtrem antysmogowym – umożliwiające pozbycie się nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia, także bez konieczności otwierania okien.


3. Przepuszczalność światła słonecznego


Oprócz przenikalności ciepła istotną wartością, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze okien trzyszybowych, jest przepuszczalność światła słonecznego. Określa ją podawany w procentach współczynnik Lt, który wskazuje ile światła zostaje pochłonięte lub odbite przez szybę i nie dociera do wnętrza. Szczególnie w przypadku domów pasywnych, światło słoneczne jest istotnym źródłem dodatkowego ciepła, zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy temperatury powietrza spadają, ale dostępność słońca jest ciągle wysoka. Duże okna o wysokiej przepuszczalności światła pozwalają szybciej ogrzać pomieszczenie światłem słonecznym. Oczywiście w lecie trzeba zasłaniać duże przeszklenia za pomocą żaluzji lub markiz, gdyż nieosłonięte doprowadzą do nadmiernego nagrzania wnętrza.


4. Typ zabudowań w których chcemy zamontować okna trzyszybowe


Okna trzyszybowe lub inaczej dwukomorowe są coraz chętniej wybierane, gdyż zapewniają znacząco lepszą termoizolacyjność, niż zwykłe okna z podwójną szybą. Ponieważ coraz więcej dostawców oferuje okna trzyszybowe, również ich ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Jeśli budujemy dom energooszczędny, a tym bardziej pasywny, czyli taki, gdzie ściany są szczególnie dobrze zaizolowane, inwestycja w okna trzyszybowe pozwoli na realne oszczędności energii, zatem będzie opłacalna. Natomiast w budynkach starszych, o słabszej izolacji termicznej, ograniczenie strat ciepła przez same okna trzyszybowe może nie dać zauważalnych efektów, jeśli nie ocieplimy również ścian.


5. Sprawdzony dostawca okien


Oprócz właściwości cieplnych samego okna, równie istotne są fachowy dobór i montaż stolarki. Niestaranny montaż może spowodować powstanie liniowych mostków termicznych, które mogą całkowicie zaprzepaścić nawet najlepsze właściwości samych okien. Zwykle powstają one w miejscach nieprawidłowo założonej izolacji oraz w okolicach parapetów. Tradycyjny sposób montażu okien polega na osadzeniu ich na klinach drewnianych w otworze w murze, a następnie przykręcanie za pomocą kotew metalowych i uszczelniane pianką montażową. Obecnie stosuje się także bardziej pracochłonną i droższą, ale lepiej izolującą metodę warstwową. Polega ona na założeniu taśmy paroszczelnej od wewnątrz oraz paroprzepuszczalnej od zewnątrz, które zabezpieczają przez zawilgoceniem izolacji cieplnej. 

Przy wyborze wykonawcy okien należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie i referencje dostawcy okien. W ofercie HSJ Plus okna trzyszybowe to już standard. Zamontowaliśmy ten typ okien u wielu naszych klientów. Jedne z największych inwestycji z montażem okien trzyszybowych to np.  okna PCV w Domu Kultury mieszczącym się w Goleniowie, czy w oddziale IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Goleniów. Najpewniejsi wykonawcy to firmy, które świadczą kompleksowe doradztwo w dziedzinie okien oraz oferują szeroki asortyment nie tylko samych systemów okiennych, ale również w parapetów i rolet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien trzyszybowych? Poradnik

Kontrahenci z którymi współpracujemy