Blog Single


Bez wątpienia okna PCV nie należą do tak problematycznych, jeśli chodzi o konserwację, jak okna drewniane, które wymagają co pewien czas renowacji. Jednak nie znaczy to, że w ogóle nie będą wymagały odnowienia, a dotyczy to żółknących ram. Czasami nawet regularne mycie okien nie pomaga i z czasem pojawiają się na nich żółte plamy. Są one skutkiem działania promieniowania UV, bo taka „uroda” tego materiału, że po kilku latach biały polichlorek winylu staje się żółtawy. Pojawia się więc pytanie, jak odnowić okna PCV krok po kroku?


Krok pierwszy: najpierw spróbuj je wyczyścić


Może się okazać, że do tej pory większą wagę przywiązywało się do mycia szyb, a ramy przecierało się dość niedokładnie, zatem zanim przejdziesz do cięższego „działa”, spróbuj doczyścić ramy z PCV. Tutaj warto nadmienić, że poprawna i międzynarodowa nazwa to PVC, jednak używamy tej, która przyjęła się na rynku. Wracając do czyszczenia, musisz zaopatrzyć się w miękką ściereczkę, najlepiej z mikrofibry, a także czystą wodę z płynem do mycia naczyń. Jeśli brudu i zanieczyszczeń w ten sposób nie da się usunąć, bo bardziej wniknęły w materiał, to możesz sięgnąć po specjalne środki czyszczące. Nie brakuje obecnie na rynku płynów do czyszczenia ram PCV. Trzeba tu dodać, że nie są to uniwersalne białe mleczka do czyszczenia, które mogą uczynić więcej szkody niż pożytku, bo owszem zabrudzenie zejdzie, ale plastik z powodu zbyt agresywnego środka stanie się wytarty i matowy.


Krok drugi: A może naturalne środki czyszczące?


Wiele słyszy się o skuteczności naturalnych preparatów czyszczących, wykonanych samodzielnie ze składników, które można znaleźć w każdej kuchni. Są osoby, które rekomendują je także do mycia ram okien PCV. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych metod, to możesz spróbować. Zatem w co należy się zaopatrzyć? Pierwszą miksturę, na mniej uporczywe zabrudzenia ram, przygotujesz z: 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, 2 łyżek soku z cytryny i łyżeczki płynu do mycia naczyń. Tak przygotowany płyn do czyszczenia przelewasz do butelki z atomizerem i spryskujesz nim ramy okienne, a następnie przecierasz miękką ściereczką. Nie pomogło? Być może sprawdzi się roztwór sody oczyszczonej z odrobiną soku z cytryny i octu. Taką papką należy delikatnie przetrzeć ramy, pamiętając, by nie pocierać zbyt mocno, bo efekt może być podobny jak w przypadku wspomnianego mleczka do czyszczenia.


Krok trzeci: przygotowanie okna do malowania i pokrycie specjalną emalią do stolarki okiennej z PCV


Teraz przejdziemy już do głównej pracy, bo samo czyszczenie nie zniweluje problemu i z powodu działania promieniowania UV białe ramy plastikowe i tak będą żółkły. Zatem co należy zrobić? Oczywiście zakupić specjalną farbę do renowacji okien z PCV. Jest to emalia przeznaczona właśnie do tego materiału. Może być to produkt olejny lub akrylowy. Obydwa skutecznie odnawiają ramy PCV i do tego chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Farbę trzeba nakładać płaskim pędzlem, koniecznie takim, z którego nie wypada włosie. Do farb olejnych polecane są pędzle z włosiem naturalnym, a do akrylowych – z syntetycznym. Zanim jednak przejdziemy do malowania, musimy zabezpieczyć elementy, których malować nie będziemy. Warto użyć taśmy malarskiej, którą będzie można łatwo ściągnąć po skończonej pracy. Pod oknem trzeba też rozłożyć folię, aby nie zabrudzić przy odnawianiu okien także podłogi. Teraz przystępujemy już do malowania. Należy wykonywać ruch posuwisty w jednym kierunku, aby emalia równomiernie pokryła ramę okienną. Warto nadmienić, że malowanie można przeprowadzić, gdy są ku temu sprzyjające warunki, to znaczy najlepiej, by temperatura nie przekraczała 10 stopni, a wilgotność powietrza nie była mniejsza niż 80 procent. Dzięki temu emalia równomiernie przeschnie. Trzeba nakładać cienką warstwę. Po wyschnięciu, jeśli będzie taka konieczność, można nałożyć drugą.


Alternatywa dla malowania


Jeśli szukasz alternatywy dla malowania ram okiennych z PCV, to możesz zdecydować się na specjalne nakładki wykonane z aluminium, które także będą chronić materiał przed destrukcyjnym wpływem środowiska na jego strukturę. Do ich montażu nie potrzeba żadnych wkrętów. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być idealnie dopasowane do danej ramy okiennej.

Okazuje się, że odnowienie okien PCV jest rzeczywiście możliwe i wcale nie trzeba myśleć o ich wymianie na nowe, jeśli ich szczelność jest jeszcze na dobrym poziomie. Oczywiście z czasem mogą wymagać uszczelnienia, można także zdecydować się na nowe szyby gwarantujące wyższy poziom termoizolacji, a także izolacji akustycznej. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości środki do czyszczenia PVC, a gdy ramy są zniszczone, zdecydować się na emalię, która przywróci im dawny blask.